Najnowsze wpisy, strona 1


lis 09 2011 The Vivid Pink
Komentarze (0)

Sprzedano The Vivid Pink - 5-karatowy unikatowy różowy diament, który został wystawiony na aukcji Christie's w Hong Kongu.

 

Unikatowy okaz najtwardszego minerału świata kupił  prywatny kolekcjoner za 10,78 milionów dolarów. Vickie Sek, kierownik azjatyckiego oddziału Christie's dodaje, że do tej pory "osiem z dziesięciu najdroższych klejnotów zostało sprzedane prywatnym azjatyckim kolekcjonerom".

 Warto dodać, że nabywca różowego diamentu zapłacił, w przeliczeniu, za jeden karat 2,1 miliona dolarów.  Tym samym został ustanowiony nowy rekord cenowy.

paź 20 2011 Żółty diament na aukcji
Komentarze (0)

15 listopada w Genewie, w domu aukcyjnym Sotheby’s odbędzie się jedna z ciekawszych aukcji tego roku. Pod młotek pójdzie jeden z największych i najpiękniejszych żółtych diamentów. 110 karatowy kamień,  może być wart nawet $ 15 milionów. Diament został znaleziony w ubiegłym roku w RPA.  

Wcześniej drogocenny kamień odwiedzi Londyn i Nowy Jork, by zwiększyć potencjalne grono nabywców.

 

paź 05 2011 Szlif rozetowy
Komentarze (0)

Szlif rozetowy to pierwsza forma szlifu, w którym zastosowano płaskie fasety.

 

Nazwa pochodzi od róży i wynika z podobieństwa w rozmieszczeniu faset w kamieniu do płatków dobrze rozwiniętej róży. Kamienie o tym szlifie mają fasetowaną tylko część górną.

 

Szlify rozetowe charakteryzują się koroną bez tafli i płaską podstawą (część dolna stanowi płasko oszlifowaną bazę). Rondysta jest okrągła lub wieloboczna. Ściany mają kształt trójkątów lub trapezów. Część górna ma kształt piramidy z trójkątnymi fasetami schodzącymi się pod mniejszym lub większym kątem na szczycie kamienia.

 

Wyróżnia się szlify:

 

-    półrozeta - składa się ze ścian trójkątnych: 6 brzeżnych, 6 środkowych i 6 szczytowych.

-  rozeta - składa się z 6 brzeznych ścian kształtu trapezowego i 6 trójkatnych ścian szczytowych.

-  rozeta podwójna - składa się ze ścian trójkątnych: 12 brzeżnych, 6 środkowych i 6 szczytowych.

wrz 21 2011 Szlif schodkowy
Komentarze (0)

Szlif schodkowy -  stosuje się przede wszystkim do obróbki przezroczystych kamieni kolorowych np. szmaragdów, topazów, turmalinów, rubinów.

                                     

Cechują go:

 

-    prostokątny lub kwadratowy zarys ściany czołowej = tafli

-    równolegle ułożone, prostokątne fasetki przypominające schodki w obrębie pasa czyli rondysty

-    naroża kamieni mogą być zeszlifowane, wówczas uzyskuje się zarys ośmiokątny.

 

Odmiany szlifu schodkowego:

 

-    tablicowy

-    kwadratowy

-    ośmiokątny

-    bagiet (baguette)

-    owalny

szlif nożycowy

szlif nożycowy "bagiet"

sie 17 2011 Szlif fasetkowy
Komentarze (1)

 

 

Szlif fasetkowy - wielościenny

 

Rodzaj szlifu polegający na wykonaniu na kamieniu płaskich powierzchni (zwanych fasetkami) o różnych zarysach.

 

Zasadą szlifu fasetkowego jest obróbka kamienia w ten sposób, aby cały został pokryty symetrycznymi płaszczyznami, dla których utarła się nazwa „fasetki”.

Koronę kamienia wieńczy największa fasetka – „tafla”.

Przez powierzchnię tafli przenikają promienie świetlne aż do podstawy kamienia zwanej szpicem, który odbija promienie jak lustro, kierując je z powrotem przez fasetki korony i taflę – daje to efekt brylancji (zostanie on osiągnięty tylko wówczas, jeśli ułożenie fasetek będzie miało właściwy kąt dla danego kryształu).

Prawidłowe kąty fasetek należy przyjmować na podstawie tabeli kątów krytycznych dla poszczególnych rodzajów kryształów. Jeśli kąty krytyczne nie będą przestrzegane, promienie świetlne nie powrócą przez fasetki i taflę – ulęgną rozproszeniu i zanikowi, a kryształ będzie martwy.

 

Liczba i kształt fasetek określają rodzaj szlifu, który dobiera się tak by wydobyć z kamienia jego najkorzystniejsze cechy. Chcąc to osiągnąć, trzeba z matematyczną dokładnością ustalić rozmiar, liczbę i kąty nachylenia fasetek. Surowy kryształ jest najpierw rozłupywany lub piłowany, następnie obtaczany na tokarce, by nadać mu zaokrąglony kształt. Fasetki są nacinane i szlifowane stopniowo. W końcu kamień otrzymuje ostateczny poler przed oprawieniem.

 

Szlif ten stosuje się do obróbki kamieni przezroczystych o czystym zabarwieniu.

 

Składa się on:

 

-   z górnej części, zwanej koroną,

-    oraz dolnej części - podstawy.

-    Oddzielający obie te części cienki pas nosi nazwę - rondysty