mar 01 2011

Certyfikat diamentu HRD


Komentarze: 0

Ekspertyza instytutu HRD składa się z 3 stron, zacznę od drugiej gdzie są najważniejsze informacje.


Od góry:

Numer ekspertyzy, miejsce oraz data wydania Shape – kształt, a właściwie rodzaj szlifu /tutaj brylant/ Carat (weight) – masa w karatach z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku / tutaj 1.61 ct/ Fluorescencja – czyli zdolność kamienia do świecenia pod światłem UV /zakres od nil czyli brak do very strong czyli bardzo silnej, tutaj slight czyli delikatna/ Cut – czyli ocena szlifu i wykończenia Proportions – proporcje kamienia czyli np. Czy kamień ma odpowiednia wysokość w stosunku do swojej średnicy / zakres od poor do excellent, tutaj excelent/ Polish – polerowanie, czyli ocena polerowania kamienia, czy nie zostały jakieś miejsca które są nieodpolerowane lub czy kamień nie został nadpalony przez ścieranie Symmetry – symetria a wiec czy kamień jest symetryczny, czy jedna jego polowa jest odbiciem lustrzanym drugiej. Technical informations czyli wartości które odpowiadają za ocenę proporcji Measurements – wymiary w milimetrach z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku, pierwszy wymiar to średnica od 7.48 w najwęższym miejscu do 7.51mm w najszerszym oraz wysokość kamienia 4.65mm Girdle – grubość oraz rodzaj rondysty , w tym przypadku rondysta średnia 3,5% fasetowana Culet – kolet, opis jego wielkości od pointed czyli punktowy (najmniejszy) do large czyli najwiejszy. Kolet możne tez być uszkodzony, co zostanie opisane na certyfikacie. Total depth – wyrażona w procentach całkowita wysokość kamienia w stosunku do średnicy. Tutaj 62,1% Table width – wielkość tafli wyrażona w procentach w stosunku do średnicy kamienia. Tutaj 56% Crown height – wysokość korony wyrażona w procentach w stosunku do całkowitej wysokości kamienia. Tutaj 15,5% Pavilion depth – wysokość podstawy wyrażona w procentach w stosunku do całkowitej wysokości kamienia. Tutaj 43%. Lenght Halves Crown – stosunek wysokości faset do wysokości korony. Tutaj 50% Lenght Halves Pavilion – stosunek wysokości faset do wysokości podstawy. Tutaj 75% Sum α & β – suma katów korony i podstawy. Tutaj 76 stopni. Poniżej podpisy gemmologów odpowiadających za wystawienie ekspertyzy.

Po lewej stronie są skale z zaznaczonymi wartościami dla danego kamienia

Colour grading scale – czyli skala barwy. W tym przypadku oceniany diament ma barwę H Clarity grading scale – skala czystości. W tym przypadku VS1 Cut grading scales – czyli skale proporcji, polerowania i symetrii. W trzech przypadkach to excellent.

Po prawej stronie znajduje się mapa kamienia na której zaznaczone SA wszystkie inkluzje oraz skazy występujące w danym kamieniu.

Kamienie takie jak ten, czyli z proporcjami, symetria oraz polerowaniem excellent określa się terminem „triple x“.

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz